طلایاب گنج یاب فلزیاب
علائم شناسی و دفینه

ارزشمند ترین گنج های کشف شده

۰
(۰)

ارزشمند ترین گنج های کشف شده کدامند؟

 

حتما تا به حال پیش آمده که کنجکاو شده باشید بداند ارزشمند ترین گنج های کشف شده کدامند! گنج و قصه های مرتبط با آن از کودکی با ما همراه بوده است. در بسیاری از رمان ها ، کارتون ها و فیلم های سینمایی ، موضوع گنج محور اصلی بوده است و این محوریت داستانی نشان از جذابیت آن برای عموم مخاطبین دارد. مثلا در کارتون موش و گربه که قدیم نگاه میکردیم هر زمان «تام» سکه طلا و یا گنجی می دید چشمانش از حدقه بیرون آمده و شکل علامت (یورو ) می درخشید. شاید اینطور به نظر برسد که گنج فقط در داستان ها وجود دارد. اما در طول تاریخ، اشیای گرانبهایی  چون سکه ، طلا و جواهرات ، تاج و … از دل خاک و یا اعماق دریاها و اقیانوس ها پیدا شده است. این گنج ها اغلب به دست صاحبانشان برای در امان ماندن از دست دزدان در زمین دفن شدن و یا طی قرن ها مدفون شده اند. همینطور در رابطه با گنج هایی که از اعماق دریا و اقیانوس کشف می شود معمولا واقعیت از این قرار است که کشتیا تحت حمله دزدان دریایی قرار گرفته و یا بر اثر عوامل طبیعی غرق شد

توجه: بسیاری از گنج های مهم با فلزیاب و دستگاه های طلایاب کشف میشوند، اگر شما قصد کاش دارید پس یک الزام است که با این دستگاه ها آشنا شوید.

(ارزشمند ترین گنج های کشف شده)

بسیاری از گنج ها تنها به دلیل ارزش پولی و مادی آنها برای ما ارزشمند نیستند ، آنها تاریخ و فرهنگ گذشتگان را به ما نشان می دهند که این امر نیز بسیار حائز اهمیت است و گنج را ارزشمند تر می کند. شاید جالب باشد که در اینجا به معرفی چند گنج ارزشمند در جهان بپردازیم که بطور اتفاقی کشف شده اند. شاید چشمان شما هم مانند الماس بدرخشد.

 

 

گنج

گنج کیوردِیل / The Cuerdale hoard

تاریخ کشف : ۱۸۴۰ میلادی  و   ارزش : در حدود۴میلیون دلار

در زمان بازسازی دیواره های سنگی رود ریبل در کیوردِیل ، نزدیک به شهر پرستون در انگلستان ، گروهی از کارگران ، صندوقی سربی پیدا کردند که در داخل آن بزرگترین گنجینه وایکینگ ها نهفته بود. این گنجینه حاوی ۸۶۰۰ قطعه تاریخی از جمله سکه های نقره ، جواهرات مختلف و اشیای نقره ای بوده است.

اگر چه این گنجینه متعلق به سرزمین های تحت سیطره وایکینگ ها بوده اما برخی از اشیای این گنجینه متعلق به مناطقی در اسکاندیناوی ، ایتالیا و بیزانس ، امپراتوری روم شرقی می باشد. این گنجینه به ملکه ویکتوریا تقدیم شد. برخی از قطعات آن در حال حاضر در موزه بریتانیا نگهداری می شود. همچنین کارگران پس از یافتن این گنج هر کدام یک سکه برداشتن

 

گنج با ارزش

 

 

گنجینه هاکسن

تاریخ کشف : ۱۹۹۲ میلادی  ارزش : در حدود ۳٫۸ میلیون دلار

 

کشاورزی به نام پیتر واتل ینگ هنگامی که چکش خود را گم کرد، به پیشنهاد دوستش برای پیدا کردن آن از یک دستگاه فلزیاب استفاده کرد. اما به جای چکش ، گنج پیدا کرد. این گنج شامل صندوقی از جنس چوب بلوط بود که در آن مجموعه ای از قاشق های نقره ای ، جواهرات ، طلا و سکه هایی بود که قدمت آن به قرن چهارم و پنجم میلادی باز می گشت.

این گنجینه توسط موزه بریتانیا خریداری شد. به دلیل ارزش بسیار بالای این گنجینه موزه بریتانیا برای خرید آن مجبور شد از وجوه اهدا کنندگانی چون صندوق اعتباری هنرهای ملی بریتانیا استفاده کند. چکش کشاورز که باعث کشف این گنجینه شد هم اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

باستان شناسان در آن منطقه به کاوش پرداختند و موفق شدند گنج های مدفون دیگری را نیز در همان منطقه پیدا کنند که از جمله آنها می توان به قاشق و بشقاب و قدح های مربوط به روم باستان اشاره کرد.

 

 

 

گنج استافوردشایر

 

گنج استافوردشایر

تاریخ کشف : ۲۰۰۹ میلادی

ارزش : در حدود ۴٫۱ میلیون دلار

 

این گنج توسط فردی به نام «تری هربرت» در روستای هامرویچ نزدیک منطقه مرزی استافورد شایر در انگلستان پیدا شد. او که از یک دستگاه فلزیاب در مزرعه ای تازه شخم زده استفاده می کرد به بزرگترین گنج یافت شده از آنگلوساکسون ها دست پیدا کرد.

این گنجینه شامل بیش از ۳۵۰۰ شی بوده که بیشتر آنها نظامی است. به غیر از آثار نظامی و اسلحه ، آثار دینی از جمله صلیب اسقف ها و آثار تزییناتی طلایی و زیبایی در این گنجینه موجود است.

قدمت گنج مزبور که به قرن هشتم میلادی بازمی گردد ، بر نگرش مورخان درباره تاریخ انگلستان در آن بازه زمانی بسیار اثر گذار بوده است.

 

گنج شرودا

(ارزشمند ترین گنج های کشف شده)

 

گنج شرودا

تاریخ کشف : ۱۹۸۸-۱۹۸۵

ارزش : در حدود ۱۲۰ میلیون دلار

در شهرستان شرودا در لهستان ، از زیر فونداسیون خانه ای که کارگران مشغول تخریب و بازسازی آن بودند، تعداد ۳۰۰۰ سکه نقره پیدا شد که قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی باز می گردد. چند سال بعد زمانی که ساختمان مجاور آن نیز تخریب شد آثار باستانی و گنج های زیادی یافت شد که شامل سکه های طلا و نقره ، و کلکسیونی از جواهرات ، تاج طلا و انگشتری با سر اژدها بود.

کارشناسان و متخصصان در تلاشند تا بتوانند ارزش دقیق تری برای این گنجینه تعیین کنند، چرا که مانند آن هنوز یافت نشده است.

 

 

گنج کشتی بلیتونگ

 

گنج کشتی بلیتونگ

تاریخ کشف : ۱۹۹۸ میلادی

ارزش : در حدود ۸۰ میلیون دلار

 

یک ماهیگیر اندونزیایی لاشه کشتی ای را در نزدیکی جزیره ی «بلیتونگ» پیدا کرد که روابط تجاری میان چین و سرزمین های خاورمیانه از طریق راه آبی ابریشم را اثبات کرد. علاوه بر این ، کشفیات به دست آمده از بقایای این کشتی ، بزرگ ترین مجموعه از دست ساخته های مربوط به سلسله ی «تانگ» در چین است. در این کشتی کریستال ، سنگ های قیمتی و یاقوت کبود به ارزش میلیون ها دلار یافت شده است.

هم چنین بخوانید باارزش ترین گنج کشف نشده ایران

 

گنجینه های آنتیکیترا

 

گنجینه های آنتیکیترا

تاریخ کشف : ۱۹۰۰ میلادی

ارزش : در حدود ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیون دلار

در کنار ساحل آنتیکیترا در یونان غواصانی در پی یافتن اسفنج بودند که تکه ای از یک کشتی ۲۰۰۰ ساله را پیدا کردند. در این کشتی گنجینه ای بسیار ارزشمند نهفته بود که ما را با زندگی گذشتگان بیشتر آشنا می کرد. در میان این گنجینه زیبا که شامل گلدان ها ، ظروف ، جواهرات و یک مجسمه برنزی از یک فیلسوف بود. یک شی عجیب نیز یافت شد ؛ این شی چیزی نبود جزء یک سری چرخ دنده برنجی و شماره گیر که در یک جعبه به اندازه ساعت دیواری کار گذاشته شده بود. این فناوری باستانی یونانی مسلما اولین کامپیوتر جهان است.

 

 

گنج سن خوزه گالئون

 

 

گنج سن خوزه گالئون

تاریخ کشف : ۲۰۱۵

ارزش : در حدود ۱۷ میلیارد دلار

گنج سن خوزه گالئون ، San Jose Galleon ، بر روی سکه ها نام فیلیپ پنجم حک شده است

سن خوزه گالئونون کشتی عظیم اسپانیایی بود که مقدار زیادی از طلا، نقره و زمرد را به پرو حمل می کرد. در زمان پادشاه فیلیپ پنجم ، اسپانیا و انگلستان در جنگ بودند و این کشتی طی درگیری با کشتی های بریتانیایی در سال ۱۷۰۸ میلادی در دریای کارائیب در نزدیکی شهر بندری کارتگنا کلمبیا غرق شد. اما در سال ۲۰۱۵ ، مجموعه وسیعی از گنج آن در سواحل کلمبیا یافت شد.

 

گنج پاناگیوریشته

 

گنج پاناگیوریشته

 

تاریخ کشف : ۱۹۴۹ میلادی

ارزش : ارزش گذاری نشده است

سه برادر به نام های پائول ، پِتکو و میشل دیکوف مشغول حفر زمین در یک کارخانه در شهر پاناگیوریشته بلغارستان بودند که گنج مزبور را پیدا می کنند. اشیای بسیار زیادی در این منطقه یافت شد؛ از جمله ظرف آشامیدنی طلا که به چهار قرن قبل از میلاد باز می گردد. علاوه بر آن ظرف های طلایی و گلدان هایی را که گفته می شود در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته و همچنین شش کیلوگرم طلای خالص در این گنجینه یافت شده است.

 

گنج باختر

تاریخ کشف : ۱۹۷۸ میلادی

ارزش : ارزش گذاری نشده است

این گنجینه در منطقه «طلا تپه» در افغانستان ، توسط باستان شناسان افغان و روس به سرپرستی «ویکتور ساریاندی» از محل تدفین یک شاهزاده چادرنشین و پنج زن (به احتمال قوی همسرانش) کشف گردید. این گنج حاوی ۲۰ هزار قطعه از جواهرات و آویزهای طلا می باشد و قدمت آن به یک قرن پیش  از میلاد باز می گردد. این گنجینه بسیار متنوع است و بسیاری از اشیای آن مربوط به چین و هندوستان و یونان می باشد.

از زمانی که این گنج در دهه ۷۰ میلادی کشف شد ، دستخوش تغییراتی گردید و چندین بار دست به دست شد ، به خصوص زمانی که افغانستان مورد حمله قرار گرفت. این گنج در موزه ملی افغانستان نگهداری می شد که متاسفانه در جنگ افغانستان و روسیه غارت شد. خوشبختانه تا به امروز بسیاری از این اشیای غارت شده بازگردانده شده و امروزه در اغلب موزه های جهان به نمایش درآمده است.

 

 

گنج غرق شده سزاریه

 

گنج غرق شده سزاریه (قیصریه)

تاریخ کشف : ۱۳۹۴

ارزش : ارزش زیاد

در نزدیکی بندر پارک ملی قیصریه غواص ها به اتفاقی سکه ایی پیدا میکنن . اما وقتی که تعداد بیشتری سکه در آنجا یافتند با دقت بیشتری به آنها نگاه کردند و متوجه حکاکی هایی بر روی سکه ها شدند که خبر از ارزشمند بودنشان داشت. در نتیجه آن ها به اداره آثار باستانی اسرائیل گزارش داده و دوباره با دستگاه فلزیاب به کاوش این منطقه پرداختند. در نهایت حدود ۲۰۰۰ سکه در این منطقه یافتند که از جنس های متفاوت و مربوط به زمان های مختلف بودند.

قدمت این سکه ها به قرن ۱۰ تا ۱۲ میلادی باز می گردد و تاکنون کسی نتوانسته ارزش این گنجینه را بسنجد و در واقع این گنجینه بی قیمت مانده است

توجه: اگر به دنبال گنج یابی هستید بهتر است با قیمت انواع گنج یاب ها نیز آشنا شوید پس به صفحه قیمت فلزیاب سر بزنید، در این صفحه میتوانید با انواع دستگاه ها و شرکت های سازنده آنها آشنا شوید و به روز ترین قیمت ها را سریعا مشاهده کنید.

 

امتیاز به مقاله

میانگین امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد امتیازات ۰

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =